Cenām līdzi aug pieprasījums pēc cirsmām

Galvenā   >   Blogs   >   Cenām līdzi aug pieprasījums pēc cirsmām

Cenām līdzi aug pieprasījums pēc cirsmām
14.06.2022
Cenām līdzi aug pieprasījums pēc cirsmām

Koksnes tirgū vērojams cenu kāpums apaļkoksnei, ko ietekmējusi karadarbība Ukrainā un Eiropas Savienības lēmums vairs neiepirkt Krievijas un Baltkrievijas koksni. Tikmēr meža īpašniekiem šāda tirgus situācija pašlaik ir ļoti izdevīga, jo attiecīgi pieaug pieprasījums pēc cirsmām.
Straujš cenu kāpums ir novērots tieši skujkoku apaļkoksnes sortimentiem, kur pēdējo trīs mēnešu laikā pieaugums bijis vidēji par 27%, informē Latvijas Lauku konsultāciju centrā. Tas skaidrojams ar celulozes un enerģētiskās koksne pieprasījuma pieaugumu, tā rezultātā ir būtiski augusi cena tievajiem egles un priedes sortimentiem. Straujš cenu kāpums ir novērojams arī bērza apaļkoksnes sortimentiem, kur ievērojamākās izmaiņas ir tieši tievajiem un malkas sortimentiem.
Šobrīd ir novērojamas rekordlielas apaļo kokmateriālu cenas. Augstajām cenām nākotnē vajadzētu samazināties, bet ģeopolitiskās situācijas dēļ grūti prognozēt, kad kokmateriālu cena sāks samazināties un koksnes tirgus nostabilizēsies. Arī meža izsoļu sistēmas "E-silva" apkopotā informācija liecina, ka  enerģētiskās koksnes cenas sasniegusi maijam netipiskus augstumus, savukārt pieprasījums pēc skujkoku koksnes maijā ir samazinājies, un koksne ir pieejama. Pārstrādātāju noliktavās izveidojušies uzkrājumi, jo pircēji neiepērk liekus koksnes apjomus, bet tikai tik, cik nepieciešams konkrētajam būvniecības projektam šobrīd.
Pagaidām vēl pāragri spriest par kara un sankciju ietekmi uz zāģbaļķu tirgu, neskaidrību un ietekmējošu faktoru ir daudz. Loģistikas problēmas pasaulē pieņemas spēkā, Eiropas vadošie skujkoku zāģmateriālu ražotāji 2022.gadā plāno būtiskus ražošanas pieaugumus un veic investīcijas darbības paplašināšanā un sakārtošanā. Tajā pašā laikā Latvijā cirsmas trūkst un aug meža izstrādātāju interese par tām, attiecīgi aug konkurence starp uzņēmumiem, kas pozitīvi atsaucas izsoles rezultātos. Meža cirsmu īpašniekiem šobrīd var būt ekonomiski izdevīgs brīdis cirsmu realizācijai par iespējami augstāko cenu. Tāpat ir īstais un ienesīgākais brīdis veikt kopšanas cirsmu realizāciju augsto tehnoloģiskās koksnes cenu dēļ.

Pieaugums – trīs mēnešos 27% !
Cenu izpēte liecina, ka no februāra līdz aprīlim procentuāli apaļo kokmateriālu cenas ir augušas vidēji par 27%:
*Egles zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 28,14% līdz 33,95%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 9,38% līdz 11,32%.
*Priedes zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 26,05% līdz 32,76%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 8,68% līdz 10,92%.
*Bērza zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 14,3% līdz 25,14%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 4,77% līdz 8,38%.
*Apses zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 40,08% līdz 61,74%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 13,36% līdz 20,58%.
*Baltalkšņa tara kluču cenas ir kāpušas no 36,48% līdz 38,66%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai par 12%.
*Ozola, oša zāģbaļķu cenas ir kāpušas no 6,84% līdz 14,52%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 2,28% līdz 4,84%.
*Papīrmalkas cenas ir kāpušas no 16,87% līdz 51,88%. Vidēji mēnesī paaugstinoties cenai no 5,64% līdz 17,29%.

Malkas cenas kāpums ir 38,7%, un ozola, oša malkas cenas kāpums ir 8,3%. Vidēji mēnesī paaugstinoties malkas cenai par 12,9% un ozola, oša malkai par 2,77%.

Granulas, bērzs un skujkoki
Parasti maijā enerģētiskās koksnes cena sasniedz zemāko punktu, bet šajā īpašajā gadā cena aug. Tas notiek, pateicoties straujam pieprasījuma kāpumam Eiropā. Neskatoties uz ražošanas apjomu palielināšanos gada pirmajā ceturksnī granulu cena maijā nekritās, bet gan kāpa, taču ar visu to granulas maijā bija ievērojami lētāks kurināmais, nekā fosilais kurināmais, proti, granulas pirkt bija par 38% izdevīgāk nekā gāzi. Plašā pielietojuma dēļ arī bērzu cena turpina augt. Bērza koksnes cena maijā turpināja palielināties visos sortimentos, salīdzinot gan ar martu, gan aprīli. Bērza finierkluču cena sasniedza pat līdz 150 eiro kubikmetrā, kamēr vidējā cena palielinājās gandrīz par 16%. Bērza koksne ir plaši pielietojuma un pieprasījums pēc celulozes produktiem aug, kā arī pēc materiāliem apdarei, ēku siltināšanai un ar būvniecību saistītiem produktiem. Līdz ar to kāpj arī bērza papīrmalkas cena par kubikmetru - maijā sasniedzot 86,00 eiro kubikmetrā, kas ir pieaugums par apmēram 16% salīdzinājumā ar 2022.gada aprīli. Tikmēr skujkoku zāģbaļķu cenai maijā bija  neliels kritums. Kā liecina izsoļu sistēmas “E-silva” dati, egles resnā zāģbaļķa vidējā cena maija beigās samazinājās līdz 108,00 eiro kubikmetrā. Savukārt priedes resnā zāģbaļķa vidējā cena maijā bija 117,88 eiro kubikmetrā, kas ir kritums par gandrīz 6% salīdzinājumā ar aprīli. Cenu kritums skaidrojams ar uzkrājumu veidošanu zāģētavās un noliktavās, kā arī kopējo inflāciju un vispārēju būvniecības sadārdzinājumu, uzskata eksperti. Maija mēnesī priedes resno zāģbaļķu cena augstākajā punktā bija 127,00 eiro kubikmetrā, bet zemākajā punktā 113,00 eiro kubikmetrā. Tikmēr egles resnā zāģbaļķa cenas svārstījās no 102,00 līdz 115,00 eiro kubikmetrā.

 

 

 

 

Esam pieejami

Saziņai

Roberta Hirša iela 1, Rīga, LV-1045

Adrese

Roberta Hirša iela 1, Rīga, LV-1045

+371 67788299

Telefona nr.

+371 67788299

Top