Augļu koku un ogu krūmu kopšana

Galvenā   >   Blogs   >   Augļu koku un ogu krūmu kopšana

Augļu koku un ogu krūmu kopšana

Lai rudens pusē sagaidītu labu augļu un ogu ražu dārzā, tas ir jākopj un jāveido. Bez rūpīga darba pie sapņu ražas netikt! Ja ļausim kokiem un krūmiem sakuplot tā, ka zem tiem veidojas ēna, augļi un ogas veidosies zaļi, sīki un neizskatīgi. Ja dzinumu kopējā masa būs pārlieku liela, izaugs lapas vien, bet raža būs maza, ja vispār būs…

Mazliet no botānikas

Augļu koki un krūmi aug tikai veģetācijas periodā, savukārt miera periodā notiek barības vielu uzkrāšana. Šajā laika posmā barības vielas necirkulē uz dažādām koku un krūmu daļām. Posma garums dažādiem augiem var atšķirties. Pavasarī, kad atsākas sulu cirkulācija ogulājos un augļu kokos, sāk briest pumpuri un augs mostas jaunam veģetācijas posmam. No tā, ko mēs esam vai – gluži pretēji – neesam izdarījuši dārza miera periodā, ir atkarīgs, kāda veidosies koku un krūmu reakcija. Jo vairāk tie būs apgriezti, jo vairāk jaunu dzinumu veidosies no snaudpumpuriem. Līdz ar to no augu izzāģēšanas un izgriešanas perioda būs atkarīgs, kāda būs to reakcija un kādiem darbiem būs jāseko turpmāk.

Atjaunojošā griešana

Atjaunojošā griešana var būt nepieciešama dažādu iemeslu dēļ. Iespējams, ka koku zari ir tik veci, ka nepieciešams atjaunot koka vainaga daļu vai atsevišķus zarus. Arī laika apstākļi, piemēram, vējš vai smags sniegs, var radīt bojājumus, arī pārlieku bagātīga raža var aplauzt zarus.

Kad izgrieztajās vietās beidzas miera periods, kokiem sāk mosties snaudpumpuri un sākas jaunu papildus dzinumu veidošanās. Parasti kokiem to ir pārāk daudz, tādēļ jau pēc Jāņiem jāsāk vērot, kurās vietās dzinumus nāksies retināt. Tas nav sarežģīti, bet nepieciešami. Zaru izlaušanai pat nav nepieciešamas dārza šķēres, jo jaunie zariņi ir īsi, trausli un vēl nav pārkoksnējušies. Saprast, kurus zarus likvidēt un kurus atstāt, var, vizuāli nosakot, kurš no zariem aizpildīs iepriekš izzāģētā zara vietu, lai gan dažkārt tiek atstāts vēl viens zars. Tā rīkojas, ja vainagā bijis robs un harmoniskai vainaga veidošanai būtu nepieciešami papildus zari.

Lai nebūtu jāpieliek liekas pūles vainaga veidošanā, parasti audzēšanai izvēlas zarus, kuri jau dabiski aug lēzeni. Ja zari ir diezgan nekvalitatīvi un nav skaidrs, kurš no tiem būs dzīvotājs, tos var dublēt, sākotnēji atstājot vairākus un tikai nākamajā vasarā apskatīt, kurš no tiem izrādījies lieks, un to izgriezt. Ja darīsiet to ziemas periodā, nākamajā gadā šajā vietā atkal veidosies vairāki jauni snaudpumpuri.

Vertikāli augošos zarus parasti sauc par “ūdens zariem” un tos parasti nogriež, neizvēloties kā aizvietotājus, jo tie gan augs vareni, bet ražos slikti. Daži audzētāji tomēr tos īsina un pārvērš ražojošajā zarā, jo uz tā veidosies skaistākie un krāsainākie augļi. Mitrās vasarās, kurās koks arī neražo, jaunie dzinumi parasti veidojas pārlieku gari, īpaši, ja koks bagātīgi apstrādāts ar minerālmēsliem. Lai nākamajā ziemā šie zari nenosaltu un turpinātu normāli nobriest, tos ieteicams noīsināt līdz 50 cm garumam.

Vainaga veidošana vasaras periodā

Lai pazeminātu koka vainagu, bremzētu stiepšanos garumā un sabalansētu veģetatīvo augšanu ar augļu vai ogu ražošanu, vainagu veido vasaras periodā. Lai nodrošinātu labāku ražu, nepieciešams retināt vainagu, tā sniedzot augam labākus gaismas apstākļus. Saldajiem ķiršiem, piemēram, šos darbus var apvienot ar ražas novākšanu. Savukārt ogu krūmiem nepieciešama arī sanitārā griešana.

Lielākā starpība starp ziemas un vasaras aprūpi ir tajā, ka pēc vasarā veiktajiem darbiem augļu koki un ogu krūmi nedos atbildes reakciju un jaunus zarus izgriezto vietā neveidos. Tādā veidā, saprātīgi balansējot ziemas un vasaras griešanas darbus, iespējams līdzsvarot stādu augšanu un augļu veidošanu.

Kas ir sanitārā izgriešana

Lai augs augtu veselīgs, gan augļu kokiem, gan ogu grūmiem ir nepieciešama sanitārā izgriešana. Ogulājiem obligāti izgriežami visi kaitēkļu skartie zari un kaitēkļu perēkļi. Ja augs ir bojāts un kāds zars ir dabas apstākļu, cilvēku vai dzīvnieku nolauzts vai aizlauzts, arī tas ir izgriežams. Vasaras beigās ogu krūmiem izgriež arī tos zarus, kas nesasniedz krūma ārējo malu un tikai lieki sabiezina vainagu, aizēnojot pārējos zarus.

Vainags ir jāretina

Latvija, diemžēl, nav īpaši ar sauli lutināta, bet to nu neviens dārzkopis nevar mainīt… Tomēr klimata izmaiņu rezultātā arī mūsu platuma grādos saule spīd arvien vairāk un augi saņem tiem nepieciešamo saules enerģiju. Lai to saņemtu pilnvērtīgi, vispirmām kārtām ir jāparūpējas par to, cik kvalitatīvs ir augļu koku vai ogulāju zaru vainags. Vienkāršākais veids, kā pārbaudīt, vai viss ir kārtībā, ir aplūkot augu, – skatoties no jebkuras debess puses, gaismai ir jāspīd uz stumbra. Ja tas tā nav, vainags ir pārāk biezs un retināšana ir nepieciešama.

Zaru vainagi mēdz būt dažādi – slaido vārpstu puduri, puspusduri ar diviem pāru pamatzariem un galotnes daļu, kā arī sēklaudžu potcelmi ar jauktā tipa vainagu. Visiem minētajiem vasaras veidošanā izgriež tos zarus, kas zemāki par 80 cm, pretējā gadījumā, nogatavojoties ražai, tie nolieksies līdz zemei, kas var radīt auga inficēšanās iespējas. Zarus izgriež, ja atzarošanās leņķis ir negatīvs vai atzars aug virzienā uz auga stumbru. Lai kādā virzienā arī zars augtu no galvenā vai pamatzara, tas jāizgriež tā, lai griezuma vieta būtu perpendikulāra zara asij. Pēc izgriešanas jāapstrādā griezuma vietas, tomēr ne visas, bet tikai tās, kuru diametrs pārsniedz 5 cm. Izvēloties izgriežamos zarus, parasti griež augšējo zaru, tos, kas vainaga vidū atzarojas ar negatīvu leņķi un ar savu klātbūtni nomāc citus zarus, kā arī zarus, kas konkurē ar galotni.

Slaidai vārpstai augšanai jābūt spēcīgākai lejasdaļā, samazinoties uz augšu, tādēļ vainagu veido tā, lai augšējā daļā augļi veidotos tuvāk stumbram. Savukārt puspuduriem katru no pamatzariem var uzskatīt par atsevišķu slaido vārpstu. Vairāki pamatzari un galotne rēķināma kā atsevišķi pundurkociņi. Jaukta tipa vainagiem jāparūpējas, lai vainaga centrā būtu pietiekami daudz gaismas un pamatzari proporcionāli aizpildītu visu vainaga telpu. No šāda aspekta raugoties arī izvēlas, ko griezt vasaras laikā.

Parasti augļu koku viengadīgais pieaugums ir aptuveni 30–50 cm. Ja koks sāk pieaugt vairāk par pusmetru, to saīsina, lai dzinums varētu normāli nobriest. Parasti šo darbu veic augusta sākumā vai vidū. Īpaša uzmanība jāpievērš bumbieriem, plūmēm un saldajiem ķiršiem.

Ko darīt ar galotni

Visbiežāk tiek uzskatīts, ka koki sev atbilstošo augstumu sasniedz aptuveni sešus gadus pēc izstādīšanas. Tad arī jāsāk domāt, ko darīt ar koka galotni un vai ļaut tam augt tālāk. Protams, ir arī izņēmumi, kad augi nīkuļo un jāveic tā saucamā “atsēdināšana”.

Lai apstādinātu koka stiepšanos garumā, galotni mēdz izgriezt uz kādu no sānzariem ar lēzenu atzarošanās leņķi. Nākamajā gadā parasti veidojas jauns dzinums, kas vērsts pretējā virzienā atstātajam sānzaram. Kad vēl pēc gada ieriešas ziedpumpuri, izgriež arī iepriekš atstāto sānzaru. Šādā veidā, ik pēc dažiem gadiem mainot atstāto sānzaru, iespējams koku noturēt konstantā augstumā.

Kad retināt augļaizmetņus

Lai sekmīgi cīnītos ar ražas periodiskumu, nodrošinātu augļu kvalitāti un koka veselību, vasaras sākumā, līdz pusotram mēnesim pēc ziedēšanas, nepieciešams veikt arī augļķermeņu retināšanu. Šis darbs īpaši nepieciešams āboliem, bumbieriem, plūmēm, ķiršiem un persikiem.

Kā izvēlēties darba rīkus

Tievo zaru griešanai vislabāk izmantot parastās dārza šķēres, bet zariem, kas aug grūtāk aizsniedzamās vietās, izvēlas šķēres ar gariem rokturiem. Jaunos kokus griež ar dubultgriežamajām šķērēm, jo tās ļauj izvairīties no zaru traumēšanas un saspiešanas.

Resnākiem zariem vislabāk derēs rokas zāģis, kas ļauj strādāt precīzāk nekā motorzāģis. Pēdējais būs piemērotāks lielākiem darbiem, piemēram, resnu zaru vai pat lieko koku zāģēšanai. Vēl noderēs ieapaļais zāģis ar iestiprināmu asmeni un teleskopisko kātu, kurš ļaus lielu daļu darbu veikt no zemes.

Jāatceras, ka pēc veiktās apzāģēšanas koku brūces jāapstrādā ar speciālu brūču ziedi! Zāģējot slimus kokus un krūmus, darbarīkus nepieciešams dezinficēt spirta šķīdumā, pretējā gadījumā jūs riskēsiet pārnest slimību uz citiem augiem. Arī slimos nozāģētos zarus vēlams uzreiz sadedzināt, lai kaite neapdraudētu pagaidām vēl veselos augus.

Esam pieejami

Saziņai

Bukultu iela 11, Rīga

Adrese

Bukultu iela 11, Rīga

+371 67788299

Telefona nr.

+371 67788299

Top