Audzēt mežu ir arvien izdevīgāk

Galvenā   >   Blogs   >   Audzēt mežu ir arvien izdevīgāk

Audzēt mežu ir arvien izdevīgāk
29.04.2022
Audzēt mežu ir arvien izdevīgāk

To sekmē vērienīgs atbalsts, kā arī kāpjošās koksnes cenas
Meža īpašniekiem pieejams kārtējais atbalsts saimniekošanai. Sākot ar 25.aprīlī līdz 25.maijam var pieteikties Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumam 4,202 miljonu eiro apmērā meža platību paplašināšanā un meža dzīvotspējas uzlabošanā.

Kur varam ieguldīt?
Ieguldījumiem meža ekosistēmu noturības un ekoloģiskās vērtības uzlabošanai septītajā projektu pieņemšanas kārtā kopējais publiskais finansējums būs 2,38 miljoni eiro.

Atbalstu varēs saņemt tikai jaunaudžu retināšanai. Projektu īstenošanas beigu termiņš ir 2023.gada 1.septembris.
Meža ugunsgrēku, kaitēkļu un slimību monitoringa iekārtu un sakaru aprīkojuma ierīkošanai un uzlabošanai kopējais publiskais finansējums būs 932 000 eiro.
Pasākumā varēs īstenot ugunsnovērošanas torņu būvniecību, pārbūvi un atjaunošanu, meža ugunsdrošības sakaru aprīkojuma izveidošanu un pilnveidošanu, novērošanas iekārtu tīkla izveidošanu, kā arī kaitēkļu un slimību monitoringa iekārtu un sakaru aprīkojuma izveidošanu un pilnveidošanu.
Iesniegto projektu īstenošanas beigu termiņš ir divi gadi pēc Lauku atbalsta dienesta (LAD) lēmuma par projekta apstiprināšanu.
Savukārt meža ieaudzēšanai desmitajā projektu pieņemšanas kārtā kopējais publiskais finansējums būs 820 000 eiro.
Šajā pasākumā varēs ieaudzēt un kopt mežu, kā arī veikt ieaugušas mežaudzes papildināšanu un kopšanu. Iesniegto projektu īstenošanas beigu termiņš būs 2025.gada 30.jūnijs.
Tikmēr meža ugunsgrēkos un dabas katastrofās iznīcinātu mežaudžu atjaunošanai devītajā projektu pieņemšanas kārtā kopējais publiskais finansējums būs 70 000 eiro.
Atbalstu piešķirs par meža atjaunošanu platībā, kurā atbilstoši Valsts meža dienesta atzinumam ir konstatēts ugunsgrēks vai dabas katastrofa (vējgāze, vējlauze, sniega un ledus radīti postījumi), kuras dēļ mežaudze ir iznīcināta, tāpēc šajā platībā mežs ir atjaunojams. Projektu īstenošanas beigu termiņš ir 2025.gada 30.jūnijs.

Koksnes cenas šaujas debesīs
Sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju atgriezušas koksnes cenas pagājušā gada augstākajā punktā
Šāgada pirmajā ceturksnī koksnes cena Latvijā atgriezusies 2021.gada vasaras līmenī, kad priedes un egles cenas jau bija sasniegušas vēsturiski augstāko punktu, liecina meža izsoļu sistēmas Latvijā "E-silva" apkopotā informācija. Pirmajā ceturksnī skujukoku zāģbaļķu cena palielinājusies par 21 eiro kubikmetrā, salīdzinot ar 2021.gada ceturto ceturksni. Cenu kāpums novērojams arī bērza koksnei, lai arī gada pirmais ceturksnis nav tās sezona. Straujais kāpums cieši saistīts ar karu Ukrainā un sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju. Neskatoties uz to, ka apaļkoku iepirkumu cenas pirmā ceturkšņa otrajā pusē bija zemākas nekā faktiskā cirsmas vērtība, koksne tika pārdota par prognozēto cenu, kas ir izsoles priekšrocība, un tādēļ mežu īpašnieki Latvijā bija ieguvēji.
Eksperti secina, ka koksnes izstrādātāju un pārstrādātāju rīcība norāda uz to, ka cenas kritums šobrīd netiek gaidīts, tomēr jebkādas prognozes izteikt ir pāragri, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju un tās neprognozējamību.Skujkoku apaļkoku cenas atgriešanās 2021.gada vasaras līmenī, un paaugstināšanās 2022.gada pirmajā ceturksnī galvenokārt skaidrojama ar papīrmalkas un malkas cenas paaugstināšanos celulozes un enerģētiskās koksnes pieprasījuma pieauguma dēļ. Līdz ar to kāpa arī tievā egles un priedes zāģbaļķa cena. Cenu kāpums apaļkokiem bija saistīts arī ar sankcijām pret Krieviju un Baltkrieviju, Eiropas Savienības (ES) un citu valstu lēmumu vairs neiegādāties Krievijas un Baltkrievijas koksnes produktus. Baltkrievija un Krievija ilgstoši bija nozīmīgas koksnes produktu piegādātājas visā Eiropā.
Lai gan skujukoku resnais zāģbaļķis nebija sasniedzis pērnās vasaras sākuma cenu, to kompensēja sīkbaļķa, papīrmalkas un malkas cenas, kas bija augstākas par cenām 2021.gada vasaras sākumā. Vidējā cena skujkoku apaļkokiem līdz ar to bija gandrīz tāda pati, kā pagājušā gada augstākajā punktā.
Šī gada sākumā būtisks cenu kāpums bija vērojams tievo zāģbaļku segmentā - tievā priedes zāģbaļķa cena sasniedza 68 eiro kubikmetrā, kas, salīdzinot ar 2021.gada beigām, bija par 31% vairāk, bet tievā egles zāģbaļķa cena bija gandrīz 67 eiro kubikmetrā, kas ir par 22% vairāk.
Šogad martā, salīdzinot ar februāri, cenu kāpums bija vērojams gan egles, gan priedes sortimentiem. Resno priedes zāģbaļķu cena paaugstinājās no 111 eiro kubikmetrā līdz 124 eiro kubikmetrā, kas veidoja kāpumu par gandrīz 11%. Iemesls šādam pieaugumam bija nemainīgais pieprasījums pēc koksnes produktiem un apgrūtinātā koksnes izejmateriālu piegāde ģeopolitiskās situācijas dēļ.
Gada pirmajā ceturksnī bērzu finierkluču cena strauji pieauga līdz pat 123 eiro kubikmetrā Latvijas teritorijā. Arī salīdzinot šī gada martu ar februāri, bērza finierklučiem auga cena, kas esot visnotaļ netipiski pavasara mēnešiem. Bērza koksnes transportēšana ir ērtāka gada aukstajā sezonā, savukārt sulu laikā bērza zāģbaļķi ir smagi un bieži straujāk bojājas. Iemesls šādam kāpumam bija gan karš Ukrainā un ar to saistītās sankcijas pret agresorvalstīm, gan iekšējās prognozes par cenu kāpumu kokmateriāliem tuvākajā nākotnē.
Gada sākumā arī bērza papīrmalkas cena turpināja kāpumu un marta beigās jau bija pakāpusies līdz 68 eiro kubikmetrā, kas ir pieaugums par 17%, salīdzinot ar gada sākumu.

 

Esam pieejami

Saziņai

Roberta Hirša iela 1, Rīga, LV-1045

Adrese

Roberta Hirša iela 1, Rīga, LV-1045

+371 67788299

Telefona nr.

+371 67788299

Top