Kombaina izvēle – kā atrast labāko

Galvenā   >   Blogs   >   Kombaina izvēle – kā atrast labāko

Ikvienam graudu audzētājam nākas risināt jautājumu, kā izvēlēties kombainu no tirgū esošā plašā klāsta. Vajadzības ir dažādas, tādēļ viena risinājuma visiem nav. Tad nu jācenšas saprast, kāda būtu konkrētajai saimniecībai piemērotākā un racionālākā izvēle.

Darbiem piemērotākais laiks Latvijā ir vidēji 10–15 saulainas kulšanas dienas, tādēļ jārēķinās, ka šajā laikā jāpaspēj apgūt visas platības. No saimniecībā audzētās augu daudzveidības ir atkarīgs, kā tiek sadalīts kulšanas laiks. Būtiska ir arī lauku struktūra – no labības lauka lieluma un atrašanās vietas atkarīga hedera platuma izvēle. Mazāku lauku apstrādē plats heders nav ērts un tas ietekmē ražīgumu.

Jālūkojas arī, vai saimniecība salmus savāc vai tikai sasmalcina, jo rotora un hibrīdtipa kombaini salmus sabojā un savāc pat uz pusi mazāk nekā kratītāju tipa kombaini.

Konstrukcija ietekmē ražīgumu un kvalitāti

Kombaina ražīguma klase atkarīga no masas pārstrādes daudzuma un tas visbiežāk atkarīgs ne vien no motora jaudas, bet arī konstruktīvajiem risinājumiem. Tā kā ļoti būtiska ir kulšanas un separēšanas sistēma, tās izvēlei vajadzētu būt noteicošajai kombaina iegādē:

  • tradicionālā, viena trumuļa ar kratītājiem,
  • vairāku trumuļu, trumuļi ar kratītājiem,
  • hibrīda tipa trumulis un rotori,
  • rotora tipa – viens vai divi rotori.

Parasti lielāko ražīgumu sasniedz rotoru tipa kombaini, to galvenie plusi ir graudu kvalitāte, ražīgums un minimāli zudumi, tomēr ir arī mīnuss – saglabāto salmu daudzums. Kombaini ar kratītājiem ir visuniversālākie. Universāli ir arī vairāku trumuļu kratītāja kombaini, kas saglabā graudu un salmu kvalitāti, kā arī sasniedz augstu ražīgumu. Tradicionālie kombaini nodrošina augstu graudu un salmu kvalitāti, taču to ražību ierobežo viens trumulis. 

Kvalitāti nosaka ne vien graudu tīrība, bet arī graudu sašķelšana, kas atkarīga no konstrukcijas. Graudu kvalitāte palielinās pie mazākiem trumuļa apgriezieniem. Lai tos samazinātu, saglabājot kulšanas efektivitāti, vajadzīgs lielāks trumuļa diametrs. 

Vēl būtisks ir masas padeves virziens. Lai paaugstinātu kulšanas efektivitāti, daži kombaini nodrošina masas virziena maiņu 90 grādu vai asākā leņķī. Tomēr jārēķinās, ka šāds risinājums mazina graudu un salmu kvalitāti, kā arī patērē daudz jaudas, kas, savukārt, palielina degvielas patēriņu un mazina ražīgumu. Sasistie salmi noslogo sietu sistēmu, tas rada ražas un efektivitātes zudumus.

Daudzas saimniecības izvēlas salmus smalcināt un iestrādāt augsnē, saglabājot organiskā mēslojuma līmeni. Graudu cenai mazinoties, ir saprātīgi izmantot visu, ko lauks spēj dot. Protams, šādā gadījumā augsnei nepieciešams organiskais mēslojums, kas saglabā augsnes struktūru un palielina humusa daudzumu. Viens hektārs spēj dot 5–10 tonnas salmu, kas nozīmē pat vairākus simtus eiro papildienākumu.

Ekonomiskie apsvērumi

Lai iegūtu visefektīvāko risinājumu, nepieciešams panākt mazākus zaudējumus, augstāku graudu kvalitāti un tīrību, kā arī samazināt tehnikas servisa un apkopes izdevumus. Zaudējumus ietekmē aktīvās separācijas, pasīvās separācijas un attīrīšanas sistēmas laukumi. To izmērs var nebūt ļoti liels, ja ražības saglabāšanai izvēlas atbilstošus tehniskos papildrisinājumus, piemēram, aktīvās pārkulšanas sistēmu, kas var palielināt kombaina ražību pat par 10%. 

Graudu tīrību nosaka attīrīšanas sistēmas tehniskie risinājumi un sietu laukums. Daži ražotāji izmanto tradicionālos kratītājus un divus sietus, tomēr mūsdienīgākā tehnikā padeves kratītāju galdu vietā tiek izmantoti gliemežu tipa transportieri. Tiem nav nepieciešama ikdienas apkope, tie paceļ graudus augstāk, tādā veidā radot lielākas atstarpes starp sietiem un paaugstinot efektivitāti. Jaunākos kombainos parasti ir uzstādīta trīs sietu sistēma – primārā, augšējā un apakšējā. Šāds risinājums arī palīdz mazināt zudumus.

Hedera izvēle

Dažādu konstrukciju hederi ir paredzēti dažādu uzdevumu veikšanai, līdz ar nepieciešams izvērtēt, kas tieši nepieciešams konkrētajā saimniecībā.

Lētākie un vienkāršākie ir parastie, standarta hederi, kuriem ir fiksēta pļaušanas grīda un masas padeves gliemeža tipa transportieris. Tā plusi: vienkāršība, viegla apkope, neliels svars. Mīnusi: tas nav universāls un nespēs sasniegt maksimālu ražīgumu.

Hederiem ar lentām nopļautā masa ar lentes palīdzību no izkapts tiek padota uz gliemeža tipa transportieri, kurš masu padod tālāk uz kombainu. Plusi: pļaujot sagulušu labību, ražīgumu iespējams paaugstināt pat par 30%. Mīnusi: lielāka apkope, lielāks svars.

Hederi ar pagarināmu pļaušanas grīdu ir aprīkoti ar gliemeža tipa transportieri. To priekšrocība ir iespēja mainīt pļaušanas galda garumu, lai ātrāk sagatavotos citu kultūraugu pļaušanai. Tas ļauj nodrošināt vienmērīgāku masas padevi un paaugstināt kombaina ražīgumu.

Lokaniem hederiem ir augsnes virsmas kopēšana, līdz ar to iespējams labību pļaut tuvāk augsnes virsmai – 3,5 cm attālumā no tās. Plusi: ļoti piemērots zirņiem un sojas pupām. Mīnusi: problēmas rada gari stiebri, jo attālums starp izkapti un gliemeža tipa transportieri ir salīdzinoši mazs.

Lokaniem lentes tipa hederiem masa tiek padota tikai ar lentes tipa transportieriem, tādēļ tā netiek apgriezta. Šis hederis piemērots graudaugu kultūrām un agrajiem kultūraugiem, jebkādiem laika apstākļiem. Arī ar šo hederi iespējams pļaut tikai 3,5 cm attālumā no augsnes virskārtas. Tas dod iespēju paaugstināt kombaina ražīgumu par 10–15%.

Ķemmes tipa hederis ir jaunums tirgū. Tas savāc tikai vārpas un graudus, stiebrus atstājot uz lauka. Plusi: kombaina ražīgumu iespējams paaugstināt pat divas reizes, ilgāks kulšanas laiks, sausāki graudi, kombainam netiek noslogots smalcinātājs, zemāks degvielas patēriņš. Mīnusi: tas izmantojams tikai graudaugiem.

Tehnikas automatizācija

Arvien biežāk arī lauksaimniecības tehnikai tiek izmantoti automatizācijas risinājumi, kas palīdz ievērojami paaugstināt kombaina ražīgumu. Tie spēj nodrošināt arvien lielāku precizitāti un atvieglo operatora darbu, strādājot ilgas stundas. 

Automātiskā vadības sistēma nodrošina kombainam maksimālu pļaušanas platumu, arī operatoram nav nepārtraukti jāvada kombains. Hederiem kļūstot arvien platākiem, tā kļūst arvien noderīgāka, tai vajadzētu būt kombaina standarta aprīkojumā. Ar GPS signāla palīdzību iespējams darbu veikt jebkādos, pat nelabvēlīgos, apstākļos – putekļos, naktī un arī sakritušā labībā.

Automātiskā braukšanas ātruma uzturēšanas sistēma ar datora palīdzību nodrošina ātruma kontroli tā, lai kombaina noslodze būtu maksimāla. Tādā veidā tiek mazināta operatora kļūdu iespēja un palielināta kombaina maksimālā noslodze.

Kvalitātes nodrošināšanas sistēmas rūpējas par graudu kvalitāti, regulējot kombaina parametrus – trumuļa apgriezienus, atstarpes un citus. Tas ļauj vadīt tehniku sliktos laika apstākļos un arī nepieredzējušam operatoram.

Datu vākšana un analīze sākotnēji nodrošināja atrašanās vietas noteikšanu un ražības kartogrāfiskā materiāla sagatavošanu, taču tagad attīstīta ir arī ražas informācijas vākšanas sistēma, precīzi tiek noteikts degvielas patēriņš, kombaina ekspluatācijas tendences un operatora kļūdas.

***

Kombaina izvēlē nevajadzētu paļauties tikai uz savu pieredzi un paziņu ieteikumiem. Noteikti ir vērts apmeklēt arī vairākus tehnikas pārstāvjus, kuri sniegs profesionālu konsultāciju, spēs veikt dažādu kombainu salīdzināšanu, palīdzēs izvēlēties pareizo herderi un atrisināt dažādus citus būtiskus jautājumus. 

Pirms tehnikas iegādes noteikti jānoskaidro ne vien tehniskie un tehnoloģiskie jautājumi, bet jāpainteresējas arī par pieejamo servisu un tā darbinieku kompetenci, konkrētā zīmola rezerves daļu pieejamību un piegādes termiņu. Daži uzņēmumi problēmu gadījumā piedāvā arī maiņas kombainu.

Ar pareizi izvēlētu tehniku spēsiet iegūt lielāku un kvalitatīvāku ražu un izvairīties no dīkstāves, kas kulšanas laikā bojātas tehnikas dēļ izmaksātu ļoti dārgi.

Esam pieejami

Saziņai

Adrese

Bukultu iela 11, Rīga

Telefona nr.

+371 67788299

e-pasts

info@lande.lv

Top